صحرايي در همايش مديران مدارس:

سال تحصیلی با ۱۶ و نیم میلیون دانش‌آموز آغاز می‌شود/ هر مدرسه یک ایران بزرگ است

وزیر آموزش و پرورش گفت: در مرحله ارتقای رتبه‌بندی، اصلاح آیین‌نامه آن و حرکت به سمت تضمین کیفیت در چارچوب رتبه‌بندی معلمان هستیم و امسال سال تحصیلی جدید را نیز با شعار مدرسه قوی، ایران قوی با بیش از ۱۶ میلیون و نیم دانش‌آموز آغاز خواهیم کرد.

رضامراد صحرایی امروز در اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش افزود: مدیران مدارس از آن جهت راهبردی ترین مدیران کشور هستند که در سند تحول بنیادین مدرسه به عنوان نقطه اتکا دولت و ملت و کانون محله در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه تحول از مدرسه آغاز می‌شود، افزود: امروز کلید اقتدار کشور در مدارس زده می‌شود و و مدارس نگهدارنده گوهربارترین ثروت کشور هستند. اقتصاد شکوفا، فرهنگ فرهیخته و جامعه پویا از مدرسه آغاز می‌شود.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: سالی که گذشت با وجود همه فراز و نشیب‌ها، سالی پربار و نیکو بود. اقدام راهبردی دولت اجرای رتبه‌بندی پس از ۱۰ سال بود و معلمان همت و حمایت دولت در تخصیص بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان به این طرح را فراموش نخواهند کرد.

رتبه‌بندی از این دولت آغاز شد و در این دولت به ثمر خواهد نشست
صحرایی یادآورشد: رتبه‌بندی به یک اصطلاح جاری در گفتمان تحولی سایر نهادها هم تبدیل شده است بطوری که از رتبه‌بندی قضات و کارآفرینان و صنعت‌گران شنیده‌ام. رتبه‌بندی به عنوان نمونه‌ای از حرکت بهره‌وری از این دولت آغاز شد و در این دولت به ثمر خواهد نشست.

وی عنوان کرد: همچنین برای عدالت کوشیدیم، چندین طرح اجرا شده که نام شهیدان عزیز بر آن نهاده شده است. طرح شهید سلیمانی که در آن ۲ هزار و ۱۰۰ فضای ورزشی درون مدرسه‌ای برای مدارس محروم ساخته شد. همچنین ۲۰ هزار مدرسه در طرح شهید عجمیان به منظور شاداب سازی مناطق محروم پذیرفته شد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: طرح شهید محمودوند با هدف شناسایی بازماندگان از تحصیل اجرا شد که بیش از ۲۴۰ هزار بازمانده از تحصیل شناسایی و حدود ۷۰ هزار نفر از آنها به مدرسه بازگشتند و این مسیر ادامه دارد. همچنین طرح شهید همت با هدف آموزش مستمر معلمان ابتدایی مدارس دولتی اجرا شد.

جمع‌آوری هزار مدرسه کانکسی در ۲ سال نخست دولت

به گفته صحرایی، در ۲ سال نخست دولت، هزار و صد مدرسه کانکسی و خشتی وگلی جمع‌آوری و مدارس نوساز با کیفیت تحویل مناطق روستایی، مرزی و عشایری شد. همچنین هزار مدرسه با کمک بنیاد برکت ساخته شد و هزار مدرسه نیز بازسازی شد.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: همچنین ۳ میلیون جلد کتاب برای دانش‌آموزان مناطق محروم توسط کانون ارسال شد و بیش از ۲۰ هزار کتابخانه کلاسی در مدارس ابتدایی مناطق محروم برپا شد.

ضریب تاثیر ۴۰، ۵۰ و ۶۰ درصد امتحانات نهایی توانست غول کنکور را به چالش بکشد
صحرایی گفت: سه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ضریب تاثیر ۴۰، ۵۰ و ۶۰ درصد امتحانات نهایی در پذیرش داوطلبان اهمیت بسیاری دارد و توانست غول کنکور را به چالش بکشد، نشان داد که برای اجرای کارهای بزرگ اگرچه بودجه لازم است اما شرط کافی نیست.
وی ادامه داد: مدیران مدارس ۵ هزار و ۵۰ شعبه امتحانات نهایی را مدیریت کردند، آزمونی برگزار کردند که کسی در آن خدشه‌ای وارد نکرد. اکنون آماده اجرای این کار بزرگ و برگزاری امتحانات نهایی پایه دهم و یازدهم برای پذیرش در کنکور سراسری هستیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ۷۵ هزار معلم جدید جذب شده‌اند، عنوان کرد: آموزش و پرورش سالی را آغاز می‌کند که بیش از ۲۰۰ هزار معلم کسری دارد، این کسری ناگهان ایجاد نشده اما با اصلاح نظام جذب و استخدام به گونه‌ای تلاش کردیم که امسال در شهرهای مختلف کشور بیش از ۵۰۰ گروه ارزیابی فعال بودند.

صحرایی ادامه داد: سیاست‌ها و ضوابط کیفیت بخشی دانشگاه فرهنگیان از دیگر اقدامات است، در شورای عالی انقلاب فرهنگی سندی تصویب شده که کارشناسان حوزه، آن را سند تحول بنیادین آموزش معلمان و تربیت آنها نامیده‌اند. از سال آینده کنکور اختصاصی تربیت معلم خواهیم داشت و شناسایی استعدادهای معلمی را از دبیرستان‌ها آغاز خواهیم کرد.

وی خطاب به رئیس جمهور گفت: در این خصوص فقط منتظر دستور نهایی شمارئیس جمهور برای تامین فضای فیزیکی هستیم، در دولت‌های گذشته فضاهای بسیاری از آموزش و پرورش گرفته شده است که یا باید آنها را بازگرداند و یا تامین کرد.

کودکستان‌های جدید با مجوز آموزش و پرورش در عرصه تعلیم و تربیت وارد می‌شوند

وزیر آموزش و پرورش گفت: سازمان تعلیم و تربیت کودک، در این دولت تاسیس و ظرف ۲ سال آماده خدمت شد. حدود هشت میلیون کودک زیر سن رفتن به مدرسه متولی پیدا کردند. بیش از ۳۰ هزار کودکستان نظم یافتند و از همین مهر کودکستان‌های جدید با مجوز آموزش و پرورش در عرصه تعلیم و تربیت وارد می‌شوند.

صحرایی یادآورشد: باشگاه دانش‌پژوهان پس از یک تعطیلی بی‌سابقه، با اصلاح اساسنامه در شورای عالی انقلاب فرهنگی احیا و از نیمه مهر امسال صاحب سازمان خاص خودش خواهد شد و المپیادی‌ها یک خانه امید دارند.

وی به اهمیت تهیه نگاشت برای سند تحول بنیادین اشاره کرد و گفت: این نگاشت به ۱۸ قانون نیاز دارد که یکی از آنها رتبه‌بندی معلمان است.

یک میلیون و ۷۰۰ هزار کلاس اولی داریم

وزیر آموزش و پرورش همچنین درباره اقدامات درخصوص بازگشایی مدارس اظهار کرد: امسال با شعار مدرسه قوی، ایران قوی میزبان بیش از ۱۶ میلیون و نیم دانش‌آموز خواهیم بود. در این میان ورود یک میلیون و ۷۰۰ هزار دانش‌آموز کلاس اول ابتدایی امیدآفرین است.

صحرایی افزود: در این سال هفت پروژه ملی تعریف کرده‌ایم که اولین آن هر دانش‌آموز یک مهارت است و ترغیب حداقل ۵۰ درصد دانش‌آموزان متوسطه دوم به هنرستان‌ها در دستور کار است.

وی ادامه داد: همچنین پروژه ملی احیا و تقویت تربیت معلم است که امسال بی‌سابقه بود و ۳۰ هزار دانشجومعلم پذیرفتیم، سیاست در این دولت این است که پذیرش دانشگاه فرهنگیان با خروجی آموزش و پرورش یکی شود و این امکان پذیر است.

وزیر آموزش و پرورش یادآورشد: مجوز جذب ۱۱ هزار مربی پرورشی در پاییز ۱۴۰۲ صادر شده است که تقاضای من افزودن آن به ۲۵ هزار نفر است. پروژه ملی انسداد بی‌سوادی اهمیت بسیاری دارد که احیای تربیت معلم عشایری و روستایی پس از ۱۷ سال کمک بسیاری می‌کند.

ساخت حداقل سه هزار مدرسه جدید و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در دستور کار دولت

صحرایی با بیان اینکه طرح ملی فضای آموزشی معلم سوم یکی دیگر از ماموریت‌هاست، گفت: مدرسه سازی یکی از افتخارات جمهوری اسلامی است. ساخت حداقل سه هزار مدرسه جدید و تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در دستور کار دولت است.

وی ادامه داد: همچنین تهیه لایحه تقویت مدارس دولتی در دستور کار است، ویراست نخست این لایحه تنظیم شده و در اختیار متخصصان قرار گرفته است. امیدوارم بتوانیم در سال ۱۴۰۲ این لایحه را به پایان برده و تقدیم مجلس شورای اسلامی کنیم.

وزیر آموزش و پرورش گفت: همچنین طرح ملی ارزشیابی و تضمین کیفیت را در دستور کار قرار دادیم که در پایان هر دوره سه ساله یک ارزیابی ملی تنظیم شده تا پیشرفت کشور در مسیر دستیابی به اهداف را مورد توجه قرار دهد.

افتتاح ۲هزار و ۲۰ پروژه

صحرایی درباره اقدامات نوسازی مدارس گفت: در دولت خدوم سیزدهم ۵ هزار و ۸۰۶ پروژه، شامل ۲هزار و ۶۴۴ پروژه از منابع دولتی و ۳هزار و ۱۶۲ پروژه به صورت مشارکتی اجرا شد که بیشترین با تعداد ۸۱۳ پروژه برای استان سیستان و بلوچستان است.

وزیر آموزش و پرورش با تاکید براینکه ۲هزار و ۲۰ پروژه برای نیمه امسال تحویل دانش‌آموزان می‌شود، عنوان کرد: ۵۴ درصد پروژه‌های آموزش و پرورش مشارکتی است و ۴۶ درصد آن دولتی است و آموزش اولویت اصلی ماست.